Mieszkaniec Rybnika – Mariusz Śpiewok zapowiedział start w wyborach na prezydenta Gliwic. Będzie to kandydat popierany przez środowisko bezpartyjnego senatora Zygmunta Frankiewicza. Śpiewok nie może liczyć na poparcie Platformy Obywatelskiej, ponieważ ta partia wystawiła swoją kandydatkę – Katarzynę Kuczyńską-Budkę.

Kim jest Mariusz Śpiewok?

Mieszka w Rybniku, ma 48 lat i pełni obecnie funkcję zastępcy prezydenta Adama Neumanna. Jest bezpartyjnym kandydatem na prezydenta Gliwic. Nie ma poparcia Platformy Obywatelskiej, czy Prawa i Sprawiedliwości. Wystartuje z komitetu „Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza”.

Mariusz Śpiewok – wykształcenie

W 1995 roku rozpoczął studia na Politechnice Śląskiej (zarządzanie przedsiębiorstwem). Studiował również na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (rachunek kosztów i controlling) oraz Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej (Master of Business Administration). Swoją pracę w gliwickim samorządzie rozpoczął w Wydziale Organizacyjnym (2000-2010), potem przez kolejnych pięć lat związany był ze Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów. W latach 2012-2014 pracował jako zastępca dyrektora w Miejskim Zarządzie Usług Komunalnych, skąd przeszedł do Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego (2014-2019), w którym pełnił funkcję dyrektora biura Związku. W lutym 2019 r. został zastępcą prezydenta Gliwic.

Nadzorcza turystyka

Mariusz Śpiewok najbardziej znany stał się po medialnej informacji o „nadzorczej turystyce”, czyli zatrudnianiu samorządowców w miejskich spółkach, w różnych miastach. Okazało się, że pracujący w Gliwicach rybniczanin dorabia w radzie nadzorczej spółki we Wrocławiu. Dodatkowo zasiadał w radzie nadzorczej w gliwickiej spółce GAPR. Zarobił w nich prawie 114 000 zł (oświadczenie majątkowe z 2022 r.). Warto dodać, że prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, jest członkiem rady nadzorczej spółki (z większościowym udziałem miasta) w… Gliwicach.

Mariusz Śpiewok – oświadczenie majątkowe

Z jego ostatniego oświadczenia majątkowego wynika, że zgromadził (wspólnie z żoną) 36 tys zł, oraz 750 euro. Posiada dom o pow. 212 m2 wraz z działką (2007 m2) o wartości 650 tys. zł. W Urzędzie Miasta zarobił prawie 260 tys. zł., a w spółkach prawie 114 tys. zł. Posiada 2 samochody – VW Tiguan z 2008 r. oraz 2019 r.

Mariusz Śpiewok

Mariusz Śpiewok


Gdzie oprócz Urzędu Miasta w Gliwicach działa Mariusz Śpiewok?
– Katowickie Inwestycje – od 8 grudnia 2023 r. (członek organu nadzoru)
– Stowarzyszenie Łączy nas Samorząd – od 10.08. 2021 (skarbnik)
– Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Wrocław – od 16.06.2021 (członek organu nadzoru)
– Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego – od 19.10.2020 r. (przewodniczący).
– Stowarzyszenie „Ruch samorządowy TAK dla Polski” – od 6.10.2020 r. (członek organu nadzoru)

Mariusz Śpiewok – partia

Z jakiej partii jest Mariusz Śpiewok? Z żadnej. Nie ma poparcia ani PO, ani PiS, ani Trzeciej Drogi. Śpiewok otrzymał „błogosławieństwo” bezpartyjnego senatora Zygmunta Frankiewicza. Rybniczanin będzie startował więc z listy „Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza”. To lokalna inicjatywa skupiona wokół byłego prezydenta, a obecnie senatora.