Oficjalne wyniki niedzielnych wyborów samorządowych w naszym mieście są już znane.

Prezydentem Gliwic po raz kolejny został Zygmunt Frankiewicz. Wybraliśmy także 25 miejskich radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą podejmować najważniejsze decyzje dotyczące miasta.

21 października w naszym mieście w głosowaniu wzięło udział 70 413 osób, a to oznacza, że do urn poszło 50,44% wyborców uprawnionych do oddania głosu. To o 13 punktów procentowych więcej niż w poprzednich wyborach samorządowych w 2014 r. – wówczas frekwencja wyniosła 37,27%.

Zygmunt Frankiewicz został ponownie prezydentem Gliwic. Startował w wyborach jako kandydat bezpartyjny ugrupowania Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Był jedną z czterech osób ubiegających się o to stanowisko. Wygrał wybory już w pierwszej turze, otrzymując poparcie 72,35% głosujących. Jest najdłużej urzędującym prezydentem miasta w Polsce – nieprzerwanie od 1993 roku.

Oficjalne wyniki wyborów prezydenta Gliwic:
Zygmunt Frankiewicz 50620 głosów
Jarosław Gonciarz (PiS) 13490 głosów
Bernard Fic (SLD) 3292 głosy
Mirosława Sander (Kukiz) 2430 głosów

– Za nami wybory samorządowe. Frekwencja w Gliwicach była o ponad 10 punktów procentowych wyższa niż 2014 r. Serdecznie dziękuję Państwu za udział w głosowaniu. Dziękuję wszystkim tym, którzy obdarzyli mnie zaufaniem. Teraz przychodzi czas na realizację zadań, o których mówiliśmy w trakcie kampanii wyborczej. W najbliższych latach, oprócz rozwiązywania codziennych problemów i troski o dalszy rozwój miasta, stawiamy przed sobą kilka dużych przedsięwzięć i spraw, które trzeba doprowadzić do końca – podkreśla Zygmunt Frankiewicz.

W nowej Radzie Miasta Gliwice zasiądzie 11 radnych prezydenckiego ugrupowania Koalicja dla Gliwic. W Ratuszu znajdzie się także 8 reprezentantów PIS i 6 z Koalicji Obywatelskiej Platforma.Nowoczesna.

Radni nowej kadencji:
KdG ZF
1. Sowa Krystyna
2. Trochimowicz Jacek
3. Walter-Łukowicz Grażyna
4. Frankiewicz Zygmunt (Jaśniok Michał)
5. Kleczka Krzysztof
6. Neumann Adam (Budny Magdalena)
7. Kiełpiński Marcin
8. Pszonak Marek
9. Olejnik Tadeusz
10. Wróblewski Paweł
11. Kubit Stanisław
*W nawiasie nazwiska osób, które ewentualnie obejmą mandat, gdy Zygmunt Frankiewicz powoła Adama Neumanna i Piotra Wieczorka na swoich zastępców.

PiS
1. Michczyński Adam
2. Tylutko Tomasz
3. Majgier Adam
4. Buczek Ryszard
5. Bodzioch Gabriel
6. Chmielewski Łukasz
7. Procel Krzysztof
8. Goliszewski Zdzisław

PO/N
1. Potocka Ewa
2. Wygoda Zbigniew
3. Curyło Leszek
4. Filipkowska Agnieszka
5. Szymanowski Janusz
6. Kuczyńska-Budka Katarzyna